Министър-председатели на Великобритания

За първи министър-председател на Великобритания се посочва Сър Робърт Уолпол (Sir Robert Walpole) - на снимката, макар че по негово време не е съществувал постът на „министър-председател“, заради голямото му влияние върху другите министрите, с които управлявал от 1721 до 1742 г., го определят като пръв министър сред равни. Уолпол заема поста по времето на крал Джордж I и крал Джордж II. Като премиер той и неговото семейство били настанени в къща на адрес 10 Downing Street, която била откупена от някой си Mr Chicken. По настояване на Уолпоу от същата сграда управляват всички следващи британски министър-председатели.

Уилям Пит Младши (William Pitt the Younger) е най-младият министър-председател. Бил е само на 24 години при встъпването си на този пост през 1783 г. По негово време Великобритания заявява своите имперски интереси в Индия и Канада. Пит e запомнен с най-непопулярната мярка в британската история - въвеждането на данък общ доход в размер на 10% през 1799 г. Данъкът бил замислен като временна мярка с цел да се съберат пари за войните, които Наполеон започва.

Сперсър Пърсвал (Spencer Perceval) е единственият премиер, убит по време на мандата си. Смята се, че той е бил застрелян през 1812 г. по грешка. Куршумът всъщност бил предназначен за министъра на външните работи, който в същия момент преминавал през фоайето на Парламента.

Артър Уолсли (Arthur Wellesley) е единственият военен, избиран за министър-председател. Уолсли или както е известен Херцога на Уелингън (The Duke of Wellington) предвожда войските, които разгромяват армията на Наполеон в битката при Уотърлу (the Battle of Waterloo) през 1815 г. След като станал министър-председател през 1828 г. Уолсли предпочел да остане да живее в Apsley House, къща, намираща до Хайд Парк в Лондон, предоставена му от благодарната нация след победата над Наполеон. Той продължил да работи на 10 Downing Street, докъдето яздел кон. Уолсли е единственият премиер участвал в дуел по време на мандата си.

Робърт Пийл (Robert Peel) създава съвременната лондонска полиция през 1829 г., поради което полицаите са наричани по неговото име "Bobbies" или "Peelers". От създаването си до днес офисът на лондонската полиция се намира на Скотланд Ярд.

Бенджамин Дизраели (Benjamin Disraeli) е любимият премиер на крилаци Виктория. По негово време тя става императрица на Индия (1876 г).

william-e.-gladstone

Уилям Гладстоун (William Gladstone) - на снимката - е бил четири пъти министър-председател, като последния път е на 84-годишна възраст. Известен е с недобрите си отношения с кралица Виктория. В България Гладстоун е най-почитаният британски политик от миналото, тъй като се застъпва за съдбата на българите след потушаването на Априлското въстания от 1876 г. Той умира през 1898 г. като ковчегът му е превозен с лондонското метро, открито през 1863 г.

Уинстън Чърчил (Winston Churchill) е назначен за премиер през 1940 г. и остава начело до победата във Втората световна война. Чърчил e два пъти министър-председател – вторият път между 1951 и 1955 г. През статуята му на площада пред Парламента преминава електрически ток, неоткриваем за човешко докосване, но предпазващо паметника от гълъбите.

Маргарет Тачър (Margaret Thatcher) e единствената жена-премиер в историята на Великобритания. По време на нейното управление голяма част от индустриите, допринасящи ниска добавена стойност, са затворени. Последвалите протести на работниците водят до забрана пешеходци да преминават през Downing Street, дори изграждат бариери за сигурност в края на улицата.

Колежът Итън (Eton College) дава най-много министър-председатели на Великобритания. Предпоследният министър-председател, Дейвид Камерън, е 19-ият възпитаник на колежа, който е заемал най-високият правителствен пост във Великобритания.

 

 

 



* * *
На нашия сайт Разходки из Лондон разказваме истории за Лондон, британската култура и българи във Великобритания с вълнуващи проекти. Текстовете от сайта ни ще идват до вас, ако следвате страницата ни във Фейсбук.
* * *
Този текст, както и останалите текстове на сайта, са защитени от авторското право. Ако искате да използвате текста и снимките, трябва да поискате разрешение за това. Пишете на нашият имейл. Ние вероятно ще ви дадем разрешение, при условие, че изпълнявате правилата за цитиране на източника и авторите, съгласно българското и международно право.
За ваше удобство използваме "бисквитки". За повече информация прочетете Правилата за лични данни и бисквитки.