Лилия Микова за българската средна класа във Великобритания

Представяме ново изследване за живота на българите във Великобритания, което е източник на информация за имигрантския опит на нашите сънародници и възможност за преосмисляне на собствените ни впечатления.  

Макар че всички сме дошли от България, нашите причини за имиграция са различни, различни са също образованието, амбициите и плановете ни. Изследването, което представяме, е за българите от средната класа в Лондон.  

Автор на изследването е Лилия Микова, която интервюира първо поколение български имигранти и анализира наученото от тях във формата на дисертация, част от бакалавърската програма по Международна социална и публична политика във Лондонското училище по икономика и политически науки (London School of Economics & Political Science).  

Лилия Микова - на снимката - отговори на наши въпроси за нейното изследване.    

Какво значи средна класа в британски контекст? Как се различава тя от средната класа в България?  

Средната класа във Великобритания обикновено включва хора с висше образование, стабилна и добре платена работа, както и достъп до социални и здравни услуги на високо ниво. Те често имат възможности за собствено жилище, кариерно развитие и участие в културни и социални дейности. Британската социална система предоставя значителна подкрепа на средната класа чрез социални обезщетения и стабилни пенсионни схеми.  

В България, средната класа също се състои от образовани и професионално активни хора с добри доходи. Разликите в социалните условия и достъпът до ресурси могат да варират в зависимост от икономическите реалности на страната. Въпреки това, и в България, както и във Великобритания, средната класа има ключова роля за развитието на обществото и икономиката. Различията в двете страни отразяват различните социални и икономически контексти, като и в двете случаи тази класа е от съществено значение за стабилността и напредъка на обществото.  

Защо избра тази тема?  

Избрах тази тема, защото малко се знае за процеса на акултурация на български имигранти от средната класа в Лондон (акултурация е процес на възприемане на чужда култура, в случая на британската култура – добавено от нас).  

Исках да изследвам кои фактори влияят най-много на степента на акултурация и как те могат да обяснят различията в техния опит.  

Как събра данните?  

Данните бяха събрани чрез качествени интервюта по Zoom със осем българи, живеещи в Лондон повече от десет години.  

Какви интересни (любопитни) неща откри и защо са интересни?

1.    Ролята на езика: Владеенето на английски език е критично за успешната интеграция в британското общество .

2.    Социални мрежи: Живеенето в етнически разнообразни квартали води до по-висока степен на интеграция, тъй като улеснява създаването на по-разнообразни социални мрежи. Тези социални мрежи включват връзки и взаимоотношения, изградени с хора от различни културни и етнически среди, които могат да включват съседи, колеги, приятели, както и членове на местни организации и общности. Такива мрежи осигуряват социална подкрепа, културен обмен и по-лесен достъп до ресурси и информация, необходими за успешната адаптация в новата среда.

3.    Значението на пола: Жените често се сблъскват с повече предизвикателства в процеса на интеграция поради традиционните очаквания за грижа за децата и домакинството .

4.    Предишен опит с имиграция: Тези, които вече са имали опит с имиграция в други страни, се адаптират по-лесно и бързо в новата среда .

5.    Тип заетост: Работата в социална среда и с разнообразни колеги улеснява процеса на интеграция, като предоставя възможности за езиково развитие и културен обмен .  

Какви са твоите препоръки подобряване на интеграцията?  

Препоръките ми включват засилване на езиковото обучение и предоставяне на повече социални и образователни програми, които да подпомагат интеграция на имигрантите. Също така препоръчах разработването на политики за насърчаване на културния обмен и социалното включване в местните общности.  

Могат ли имигрантите да са част от средната британска класа и защо? Какво целеше на установи дисертацията ти?  

Да, имигрантите могат да бъдат част от средната британска класа. Това зависи от тяхното образование, професионален опит, владеене на английски език и способността им да се интегрират в местната култура и социални мрежи .  

Какви въпроси и отзиви получи от преподаватели си?  

Преподавателите ми задаваха въпроси за методологията и избора на участници, както и за приложимостта на резултатите за по-широка група имигранти. Те също така отбелязаха важността на езиковата подготовка и социалните мрежи за успешната интеграция. Дисертацията ми беше оценена с най-високата оценка - 1st class.  

Изследването на Лилия Микова може да бъде прочетено като натиснете тук

Въпросите зададе Бойко Боев.

Снимки: типична улица с домове на средната класа (Mill Hill, London) и Лилия Микова   

 



* * *
На нашия сайт Разходки из Лондон разказваме истории за Лондон, британската култура и българи във Великобритания с вълнуващи проекти. Текстовете от сайта ни ще идват до вас, ако следвате страницата ни във Фейсбук.
* * *
Този текст, както и останалите текстове на сайта, са защитени от авторското право. Ако искате да използвате текста и снимките, трябва да поискате разрешение за това. Пишете на нашият имейл. Ние вероятно ще ви дадем разрешение, при условие, че изпълнявате правилата за цитиране на източника и авторите, съгласно българското и международно право.
За ваше удобство използваме "бисквитки". За повече информация прочетете Правилата за лични данни и бисквитки.