Петко Петков: Животът е твърде кратък, за да пием лошо вино
Гост на нашата поредица Предприемчивите българи в Лондон на Разходки из Лондон е Петър (Петко) Петков. Петко е идвал да събития на нашата лондонска група и ние следим неговите усилия за популяризиране на българското вино в Англия. Той живее в Лондон от 1991 г., затова в този разговор освен за вино, става дума и за Лондон от преди 30-на години:
Попаднах в Лондон през 1991 г., тъй като големият ми ентусиазъм за политически промени в България беше попарен след победата на БСП на първите “свободни” избори в страната. Реших да напусна преди да са затворили отново възможностите за пътуване.
През 90-те години Лондон беше друг град. В Сити-то имаше само няколко високи сгради, а Canary Warf тепърва започваше да се строи. Нямаше Jubilee line, и гара Stratford беше само проект. Източен Лондон беше западнал.
Най-голямата опасност в онези години беше от борците за свобода/терористите (зависи от гледището) на Ирландската републиканска армия. Имаше много невинни жертви на атентати в Лондон и околностите.
От средата на 90-те години започна бум в пазара на недвижимост в Лондон, тъй като наемателите от общински жилища получиха право да ги изкупят. През следващите 10 години - когато Тони Блеър от лейбъристите бе на власт - до 2008 г., бяха години на просперитет.
В Лондон работих в международно издателство, занимаващо се с проучвания, информация и конференции в големите финансови центрове по управление на финансови рискове, структурирани финансови продукти, финансови рискове в енергетика и суровини.
С вино в Англия се занимавам от година и половина. Преди да реша дали да съм търговец направих проучване защо българските вина не са на английския пазар. Заключението беше много неприятно – пазарът е бил загубен преди 10-12 г заради отделни случаи на производители, които пращат негодни за консумация вина.
Тук трябва да се спомене, че в някои по-големи супермаркети има наши вина, но те са от ниска категория, бутилирани според предложената цена, специално за супермаркета.
Избрах да се фокусирам върху вина от по-висок клас за ценители. Усилията ми бяха първоналачно насочени към позициониране на вината. С тази цел през април 2017 г. ангажирахме трима Master of Wine експерти (най-високата квалификация на винени експерти) да оценят безпристрастно вина, произведени в България. По този начин започнахме да изграждаме портфолио вина и да търсим възможност за търговия с тях в Англия.
Следващата стъпка е откриване на интернет магазин за висококачествени вина, отличени от експертите и на приемливи цени за крайния потребител. Животът е твърде кратък и не трябва да пием лошо вино, нали?