Инженерът Брунел е вторият по значимост британец
Изъмбард Брунел (Isambard Kingdom Burnel) (1806-1859) e най-дейният британски инженер по време на Индустриалната революция през 19 век, която утвърждава Обединеното кралство като първа сила в света.
Брунел е отговорен за дизайна на мостове, докове, параходи, както и железопътни тунели.
Първият тунел под Темза (Thames Tunnel), който е и първият тунел под вода в света, е дело на Брунел. Началото на тунела е поставено през 1802 г. от екип инженери, в който участва бащата на Брунел, Марк. Парламентът утвърждава планът, съгласно който тунелът минава под Темза между Ротърхит (Rotherhith) до Уопинг (Wapping). Строителството е съпроводено с наводнения и жертви, както и временни спирания на финансирането. През 1827 г. Изъмбард Брунел започва да работи по проекта под ръководството на баща си. През 1843 г. тунелът с дължина 365 метра е завършен. Първоначално той е само за пешеходци, а от 60-те години на 19-ти век е железопътен. По него все още минават влакове.
Между 1838 и 1841 г. Брунел ръководи строителството на трикилометровия железопътен тунел Box Tunnel, недалеч от Бат (Bath), по железопътната линия на компанията Great Western, чийто главен инженер е Брунел.
През 1843 г. е построен по дизайн на Брунел първият пътнически презокеански параход, SS Great Britain, който е най-големият за времето си параход, а днес може да бъде видян в Бристол.
Също в Бристол се намира Clifton Suspension Bridge, който е открит през 1864 г. и е по първоначален план на Брунел.
Изъмбард Брунел е също създателят на гара Педингтън (Paddington Station), построена в периода 1850-1854 г.
През 2002 г. класация на БиБиСи за най-значимите 100 британци поставя Брунел на второ място след Чърчил.
На Брунел е кръстен един от лондонските университети.