Пътешествие през времето и историята в аристократична семейна резиденция в Лондон
Ако харесвате филмa „Даунтън Аби“ или четете с наслада книгите на Джейн Остин, ако животът на принцеса Даяна ви е интересен, искам да ми обърнете внимание сега.
Ще ви заведа на виртуална разходка в миналото на Лондон, в която ще влезем в една къща, свързана с принцеса Даяна и банкерите Ротшилд.
Готов съм да изброя какво предстои да видите и научите – семейната история на принцеса Даяна, архитектурния стил на градската резиденция в Лондон на семейството на Даяна, декоративните детайли на интериора и тяхното значение.
Съхранени във времето с много внимание, нещата, които ще видите, ще ви накарат да почувствате историята и (вероятно) ще ви вдъхновят. От вас се очаква да сте любопитни и да се наслаждавате, преминавайки през коментарите под този фейсбук пост, където са снимките и моите обяснения.

Добре дошли на виртуалната разходка! Сега сме пред градската резиденция (town house) на семейство Спенсър, което е родното семейство на принцеса Даяна. На 300 години, къщата, известна като Спенсър Хаус, е на около 300 метра от Бъкингамския дворец.

Джон Спенсър, който става първи граф Спенсър, и съпругата му Джорджиана са тези, които построяват къщата в средата на 18-ти век. По това време фамилията на Джон има значително състояние, натрупано през 16-ти и 17-ти век, чрез овцевъдство.
Разгледайте фасадата на Спенсър Хаус с колоните и статуите, които придават на къщата величие и изисканост. На кое историческо време ви напомнят те?

През 18-ти век, когато къщата е построена, британците се интересуват от древен Рим и древна Гърция, защото ги смятат за основа на европейската цивилизация. Построявайки си къща, която наподобява римски патрициански къщи, Спенсърови са искали да покажат своята култура и модерност.
Статуите са на римските богове Церера (на земеделието), Флора (на градините и цветята) и Бакхус (на виното и веселието).
Сега да влезем в къщата. В миналото, за да сме в такава къща, е трябвало да имаме лична покана от Спенсърови. Представете си, че имате покана. Преди да се срещнете с тях, сте в библиотеката. Наоколо има книги и потрети на прабабите, бабите, правядовците и дядовците на домакините.
Книгите – както в миналото, така и днес – показват социален статус. Картините на роднини, също. С тях Спенсърови показват своя произход, което е най-важният показател кой е аристократ и колко важен аристократ е (има йерархия и сред аристократите!)

Сега вече сме в Голямата зала (Great Room).
През 18-ти и 19-ти век хората не са се срещали в ресторанти, барове, музеи, стадиони, а в къщите си. Къщите са били не само семейни, но и социални и културни градски средища.

Спенсърови са събирали аристократи на пищни балове и приеми, показващи не само своя статус, но и вкуса си към изкуството и културата. В тези събития са създавани и укрепвани социални и политически връзки между важните личности на времето.
Ако се вгледате в детайлите, ще забележите в Голямата стая същество с тяло на лъв и с глава и криле на орел. Това е грифон. Грифоните са символ на сила и смелост. Семейният герб на Спенсърови включва грифон.

Вече сме в Стаята с палмите (The Palm Room), която включва позлатени палмови листа в купол, създаващ атмосфера на миниатюрен храм. Палмовите листа са символи на вечността и личния успех. Какво искат да кажат за себе си домакините чрез палмовите листа?

Не е нужно да разбирате от изкуство, за да се насладите на рисунките, с които е изпълнена Изрисуваната стая (The Painted Room), известна като една от най-ранните напълно неокласически интериори в Европа, тоест наподобяваща римска стая. Рисунките са на алегорични фигури, с които се възхваляват женските добродетели. Предлагам да погледате рисунките и си изберете една любима.

Накрая, да помислим за икономическото значение на подобна къща. Погледнете този изящен полилей и помислете за майсторите, които са го направили. Майстори са, нали?

Създаването и поддържането на Спенсър Хаус създава важни икономически възможности за местните занаятчии и търговци. Подобни къщи са стимулирали и стимулират местната икономика.
Обаче и поддържането на подобна къща струва много пари. Спенсърови не са можели да я поддържат. От 1883 г. до днес те дават къщата под наем, затова Даяна не е живяла в нея.
Но богатите наематели са запазили къщата. През 1990-те години Якоб, 4-ти лорд Ротшилд, придобива правото на ползване на къщата и я възстановява с внимание и грижа, връщайки й предишния блясък.
Ротшилдови използват къщата за партита и приеми. Дори се сетих, че преди години в тяхното английско имение Waddesdon Manor видях бутилка вино, лично производство на Ротшилдови, на която се бяха подписали те, принцеса Даяна и американският политик Хенри Кисинджър. На етикета пише и мястото, където виното е било изпито, а именно Спенсър Хаус и датата 25 октомври 1993 г. От интернет научих, че на тази дата в Спенсър Хаус е имало парти за рождения ден на Кисинджър.

Дали историите и снимките, които споделих с вас, са ви накарали да почувствате миналото, което познавате от книгите и филмите?
Къщи като Спенсър Хаус привличат хора от цял свят, защото са направени да смайват с изяществото си и са поддържани така, че продължават да смайват. За мен, лично, те са и място за отдих и вдъхновение.

Автор на текста и снимките: Бойко Боев