Британският парламент отвътре

Няколко особености на британския парламент, с които се отличава от парламентите по света.
Знаете ли, че разположението на местата в пленарната зала имат значение за дебатите в нея? В българския парламент всички депутати седят като в класна стая, насочили поглед към президиума, на който стоят най-важните в парламента – председателят и неговите заместници.
В британския парламент - и в двете му камари - местата на депутатите изглеждат като секторите на противниковите отбори на футболен стадион. От едната страна са депутатите на управляващата партия, от другата – на опозицията. Те се гледат през цялото време като съперници. Състезанието, в което участват са дебатите помежду им. Председателят (Speaker) на парламента е седнал отстрани и играе роля на рефер.
Ако наблюдавате дебатите в британския парламент при изслушването на правителството ще ви направи впечатление как депутатите стават на крака и сядат по време на дебатите, сякаш са ужилени. Те правят това, когато искат да получат думата от Председателя.
Председателят решава кой ще получи думата, давайки я последователно на депутати от опозицията и управляващите като се стреми думата да получат не само министри от правителството и кабинета в сянка („правителство на опозицията“), но и депутати без роля в управлението (Backbenchers).
Докато в българския и други парламенти депутатите гласуват от местата си, чрез електронни устройства, в които поставят своите карти, в британския парламент гласуват извън пленарната зала. Гласуването става на две места – тези, които гласуват за отиват в един коридор, а гласуващите против завиват в противоположния коридор. Така лесно може да се проследи кой как гласува, но се избягват и злоупотреби – един член на парламента да гласува с няколко депутатски карти.
Снимка: UK Parliament under Creative Commons Licence.