Психологът Елеонора Минчева разказва за емоциите на мигрантите

Eleonora (4)-001

Разходки из Лондон представя Елеонора Минчева. Тя е психолог и инструктор по mindfulness в Лондон. С нея говорим за това какво е mindfulness и какви са емоционалните предизвикателства за мигрантите.

От колко време живеете в Лондон и какво ви доведе във Великобритания?

В Англия живея от 13 години, но в Лондон от 8. Причините, поради които дойдох са няколко: финансови, труден брак и желание да уча по-различни неща, които в България не можех да изучавам, а именно – имах интереси в промоция на сексуалното здраве, контемплативни техники (медитация, тай чи). Друга причина беше, че се надявах да предоставя една социална среда на толерантност и широк мироглед за децата си.

Защо емоциите Ви вълнуват?

Грижата за емоциите е стара тема и може би, възникна като интерес още от тинейджърските ми години. Винаги са възниквали въпроси в ума ми като: Кое кара хората да имат определено поведение и къде се крие изворът на толерантността? В техническо отношение сме се развили много, но в емоционален план изпитваме (и даваме) все същите (древни) емоционални отговори. Механизмът на възникване и развиване на емоциите ни си остава същият.

Да поговорим за емоциите на мигрантите. Какви са най-големите емоционални предизвикателства за мигрантите?

Най-големите предизвикателства за мигрантите, които биха предпоставили затруднения са:

разминаването между идеална представа, очаквания и реалност. Това предполага необходимост от по-широка информираност за мястото където отиваме, местните закони, порядки, традиции, манталитет, история, ценности, културен етикет. много хора идват с представата “за дължимост” от страна на институциите и местното население, без да отчитат, че е необходимо да се отворят към същите и да демонстрират желание и готовност за съвместност. не на последно място е фактът, че често поставяме знак на равенство между това какво сме и това което правим/работим в момента. Често срещам сърдити и гневни хора, които споделят, че “са недооценени”, че могат повече и виждаш ли, те преди са били “еди-какви си” и са имали “еди-какво си”. Тук е моментът на оценката: Сега е друг момент, друга ситуация и ако ние живеем в миналото или пък непрекъснато го сравняваме с настоящето, тогава е много естествено да занижим оценката към себе си, това да доведе до спад в настроенията ни, до генериране на гняв и/или тъга и често до депресии.

Когато пристигнах в Англия често и аз можех да регистрирам подобни неща за себе си, но медитациите и поддържането на чувството за принадлежност (приятели, кръгове от съмишленици и сънародници по интереси) ми помогнаха да преодолея трудностите.

Няма рецепта за това, която да е универсална и да работи при всеки. Въпросът е да изградим перспектива, да подберем и да се сдобием с онези умения и познания, които ни позволяват да изграждаме пространство, в което се зареждаме позитивно и балансираме.

Водите курс по mindfulness? Какво е майндфулнес? Какво правите на курса?

Mindfulness (пълноосъзнатост) е умение да насочим вниманието си по определен начин, в настоящия момент и то с готовност, да видим без критика какво се случва. Тази готовност е моделирана от нашата мотивация и правилно отношение на приемане.

Преди 6 години открих за себе си mindfulness (пълноосъзнатостта), в търсене на съвременни не-сектариански модели за работа с медитацията, като умение и терапевтичен инструмент.

Аз самата имам интереси в будизма и медитирам от 15 години, но открих, че повечето хора са определено сдържани по темата. Беше ми нужно да открия начин да “хвърля мост между хилядолетната мъдрост и съвременния начин на живот, изпълнен със стрес. И открих чудесния труд на пионера на този подход – проф. Джон Кабат Зин “Wherever you go, There you are. Mindfulness meditation for everyday life”. Oт тогава моят интерес нараства с броя на научните изследвания по темата, като наред с обучението ми като инструктор по майндфулнес (Breathworks trainer – UK, Mindfulschools – California,  Mindfulness for Self-Compassion, San Diego), в момента изучавам Sciences in Mindfulness (MSC) в Университета на Абърдийн.

Пълноосъзнатост е умение, което можем да развием и това е “подарък, който си правим за цял живот”. В момента стартира курс по “Намаляване на Стрес (Breathworks)” в Лондон (Гринуич), на 19 януари 2016 г. от 19.00 до 20.30 ч., в продължение на 8 седмици, за възрастни.

Курсът цели да задълбочи нашите прозрения за това какво е стрес, кое поражда стреса в нашия живот и как можем да изградим нашата стратегия да се справяме с него. Курсът ще се води на английски език, а при интерес – ще се сформира допълнителна група на български език.

За записване в курса по “Намаляване на Стреса (Breathworks)” и за повече информация, потърсете сайта на Елеонора Минчева: http://www.mindtrends.org

Eleonora (2)



* * *
На нашия сайт Разходки из Лондон разказваме истории за Лондон, британската култура и българи във Великобритания с вълнуващи проекти. Текстовете от сайта ни ще идват до вас, ако следвате страницата ни във Фейсбук.
* * *
Този текст, както и останалите текстове на сайта, са защитени от авторското право. Ако искате да използвате текста и снимките, трябва да поискате разрешение за това. Пишете на нашият имейл. Ние вероятно ще ви дадем разрешение, при условие, че изпълнявате правилата за цитиране на източника и авторите, съгласно българското и международно право.
За ваше удобство използваме "бисквитки". За повече информация прочетете Правилата за лични данни и бисквитки.