Иво Върбанов: пианист в Лондон и производител на вино в България

Ivo Varbanov

Иво Върбанов е професионален музикант, който живее в Лондон. Той многократно е свирил в престижните концертни зали в Лондон Royal Festival Hall, Wigmore Hall, King’s Place, Cadogan Hall, St и John’s Smith Square. Иво Върбанов е и известен производител на вино. Срещаме се с него преди предстоящата дегустация на вино в Лондон.

Вие сте професионален пианист и професионален производител на вино. Знам, че музиката изисква не само талант, но и къртовска работа. Каква част от живота Ви е посветена на музика и каква на вино? 

Прав сте за нуждата от много работа, когато всяко нещо се прави добре. Голяма част от професионалните концертиращи музиканти имат също преподавателска дейност, за да имат стабилни доходи. От доста години, тъй като и концертната дейност и виното отнемат голяма част от 7-те дена на седмицата (средно работя по 50-60 часа на седмица), аз почти съм се отказал да преподавам. Така имам време да подготвям концерти и записи, и също да отделям време на винарския бизнес. Важно е да се отбележи, че винопроизводството е доста бавен процес и съответно, работата там се концентрира в два периода през годината: февруари – април и август – ноември.

Зад всеки бизнес има история. Каква е историята на винарския Ви бизнес?

Започнах като консуматор на вино. Живял съм от 9 до 21-годишна възраст в Италия и съм попил доста от отношението там към храната и виното. Стартирах този проект през 2003 г. с търсене на подходящо място за садене на лозе. Лозето беше насадено през 2006 г. Първото вино излезе на пазара през 2011 г.

Как представяте на небългари своето вино?

За щастие или не, преди 2 години унгарският известен винопроизводител Золтан Хейман ми каза следното: “Иво, не забравяй, че твоите успехи като производител на вино не се дължат на имиджа на българското вино, а само на твоята философия и работа”. Съответно, акцентът на вината ми пада върху качеството на продукта, визията ми като винопроизводител и човек, и също така уникалния тероар на Южен Сакар. Да се представя виното ми само като българско, не би било толкова успешно, тъй като отношението към българското вино или не съществува или е негативно. В момента се гради новият позитивен имидж на българското вино.

Живеете от много години във Великобритания. Имате опит като вносител на вина. Какво трябва да знаем за българското вино във Великобритания?

След краха на българското вино на британския пазар в началото на 90-те години, през последните 5-6 години отново се продава на този труден пазар. Има доста български вина в момента във винените листи на добри ресторанти, магазини за вино и даже супермаркети. Брандове като: Иво Върбанов, Росиди, Братанови, Орбелус, Боровица, Едоардо Миролио, Загрей, Бургозоне и Беса Валей могат да се намерят. За съжаление няколкото български ресторанта в Лондон нямат добре подготвени винени листи и определено не предлагат виното като важна част от тяхното меню. Има за щастие и едно изключение: Bulgarian House в Surbiton.

Когато собственикът се свърза с мене, за да му помогна да направим добра винена листа, лично бях доста скептично настроен, но след 2 месеца работа, отзивите са добри (а също и продажбите), което значи, че те са прави да направят подобна винена листа. Дано има и други, които го последват.

Живели сте в Българи и Италия, които се славят с виното си. Великобритания научи ли ви на нещо за виното?

Да... че добро вино се прави в цял сват. Италия е доста затворена на тема чуждо вино (като Франция, Испания, Португалия, Австрия, Унгария и някои други страни производители).

На кои три известни личности бихте подарили бутилка от Вашето вино и защо?

Бих подарил бутилки вино на стойностни хора, независимо дали са известни или не. Иначе имам доста известни клиенти на виното ми, който си го купуват (Depeche Mode, Simply Red, Michael Gambon, доставчика на кралското семейство Berry Bros, Ben Goldacre, Теодосий Спасов, и други).

Къде може да пробваме Ваше вино в Лондон?

Списъкът е доста голям,  има над 30 обекта, които предлагат вината ми. Тъй като винените менюта се сменят често, най-добре е да ми пишете на ivo@ivovarbanov.com за да имате пълната актуална информация. Все пак е добре да си припомним, че вината ми не са масови вина. Това значи, че етикети и реколти се сменят периодично.

Ако обичате, може да прочетете следното интересно интервю за Еносиасти.

Каква е мечтата Ви, свързана с винопроизводството?

В момента винифицирам вината си в Изба Братанови, в  Харманли, на 30 минути път от лозята ми. Мечтата ми е да си построя своя изба, която да има съвременен характер и да е непосредствено до масивите.

Подготвяте дегустация на български вина. Какво да очакваме от дегустацията?  

Дегустацията ще е доста разнообразна, с 20-на вина (моите и други, които внасям). Освен международни сортове ще има и българските - Тамянка, Мавруд и Мелник. Производителите са изцяло малки винарни, които правят уникални вина, с изявен характер, много по-интересни от масовите продукти, които се предлагат на средностатистическия консуматор на вино. Вината ще са на Иво Върбанов, Братанови, Росиди, Вила Мелник, Орбелус, и също така сюрприз ще са 2 изби от Италия, които внасям от няколко месеца.

Още за Иво Върбанов: Музикалният посланик на България



* * *
На нашия сайт Разходки из Лондон разказваме истории за Лондон, британската култура и българи във Великобритания с вълнуващи проекти. Текстовете от сайта ни ще идват до вас, ако следвате страницата ни във Фейсбук.
* * *
Този текст, както и останалите текстове на сайта, са защитени от авторското право. Ако искате да използвате текста и снимките, трябва да поискате разрешение за това. Пишете на нашият имейл. Ние вероятно ще ви дадем разрешение, при условие, че изпълнявате правилата за цитиране на източника и авторите, съгласно българското и международно право.
За ваше удобство използваме "бисквитки". За повече информация прочетете Правилата за лични данни и бисквитки.