Посещението на принц Филип в България

Prince Philip

Принц Филип е съпругът на кралица Елизабет II. Той е роден през 1921 г. на остров Корфу в Гърция. Неговите родители са принц Андрей и принцеса Алис Батенберг.

Баща му е четвърти син на гръцкия крал Георгиос I, който е роден като датски принц и руската херцогиня Олга Константинова.

Майка му е най-голямата дъщеря на принц Лудвиг Александър фон Батенберг (брат на княз Александър I Батенберг) и принцеса Виктория Хесен-Дармщатска (внучка на кралица Виктория).

През 1922 г. в Атина е извършен военен преврат и цялото гръцко кралско семейство заминава за Париж.

През 1928 г. принц Филип е изпратен в Англия, където живее с баба си по майчина линия в Kensington Palace.

Принц Филип се присъединява към Британската кралска флота през 1939 г. Когато кралското семейство посещава Royal Naval College Dartmouth принц Филип прави компания на принцесите, в качеството си на техен роднина. Говори се, че Елизабет била поразена от елегантността му. Двамата започнали кореспонденция.

През лятото на 1946 г. принц Филип поискал от крал Джордж VI ръката на Елизабет. Кралят се съгласил, с условието, новината да бъде обявена след година, когато Елизабет щяла да навърши 21 години.

Принц Филип и принцеса Елизабет се оженили в Уестминстърското абатство през 1947 г. В деня на сватбата крал Джордж VI дал на зет си титлите Duke of Edinburgh, Earl of Merioneth и Baron Greenwich.

През 1957 г. кралица Елизабет II дала още една титла на съпруга си - Prince of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.

На 6 февруари 1952 г., докато били на посещение в Кения, принц Филип съобщава новината на Елизабет, че баща й крал Джордж VI е починал и тя наследява престола. Коронацията на кралица Елизабет II се e провела на 2 юни 1953 г.

Кралица Елизабет II и принц Филип имат четири деца:

Prince Charles, Prince of Wales (роден 1948) Princess Anne, Princess Royal (родена 1950) Prince Andrew, Duke of York (роден 1960) Prince Edward, Earl of Wessex (роден 1964)

Интересни факти за принц Филип:

От 1952 г. е направил над 620 посещения в 143 страни, включително България. Придружавал е кралица Елизабет II във всичките й държавни посещения, както и в голямата част от нейните публични ангажименти в Обединено кралство. Патрон е на над 800 организации в Обединеното кралство и Британската общност. Най-дълго служилият съпруг на управляващ монарх. Най-старият жив пра-пра внук на кралица Виктория, както и най-възрастен нейн потомък. Други правнуци на кралица Виктория и следователно трети братовчеди на кралица Елизабет II са: крал Хуан Карлос I на Испания; крал Харалд на Норвегия, крал Карл XVI Густав на Швеция, кралица Маргрете II на Дания, бившият крал Константин II на Гърция. Кралица Елизабет II и принц Филип са втори братовчеди от страна на краля на Дания - крал Кристиан IX и трети братовчеди, заради общия си произход от кралица Виктория. През юли 1993 г. принц Филип е дал кръв за DNK експертиза, която потвърждава самоличността на намерените останки на членове на руското императорско семейство, разстреляно от болшевиките през 1918 г. (Императрица Александра Фьодоровна, съпруга на последния руски император Николай II, е била внучка на кралица Виктория)

Принц Филип е известен с коментарите си, които често са интерпретирани като обидни. По време на посещението си в България през 70-те години обаче, той се проявява като истински благородник. За това разбираме от книгата на Кирил Костов За онова обезличено минало време и трайната ми връзка с лондонското сити.

Кирил Костов, който бил търговски представител в българското посолство в края на 80-те години, описва история, която научил от Александър Янков, български посланик в Лондон през 70-те години. Prince Philip посещава България по време на мандата на посланик Янков и затова той придружава принца. Ето я историята, така както я е разказал Кирил Костов:

"Заедно с кмета на града и други официални лица, след като разходили принц Филип около входа на Морската градина и погледнали морето, отишли в ресторанта на хотел Одесос, където била приготвена маса за обяд.

Посрещнати от управителя на ресторанта и обслужени от специални за това сервитьори с вкусни български гозби, обядът приключил на високо ниво. Доволен, принцът благодарил за гостоприемството и когато станали от масата, неочаквано запитал: Къде е кухнята, за да благодаря лично на готвача?

Настъпило смущение, това не било предвидено и управителят помолил Янков да го задържи, докато подготви и доведе тук готвача, защото кухнята не била за пред хора.

Но намеренията на принца били това да стане на работното му място. На Янков не му оставал друг избор освен да го заведе в кухнята.

Когато влезли, разбрал, че готвачът, заедно с управителя отишли да се подготвят за срещата. Неговите помощнички изпаднали в паника. Само една от тези, дето мият чиниите, гледала спокойно принца и Янков се обърнал с думите, че принцът иска да благодари за вкусния обяд.  Жената си избърсала мокрите ръце, поела ръката на принца и му се усмихнала с думите: Да ви е сладко!, които Янков превел: Радвам се, че ви е харесал."

 



* * *
На нашия сайт Разходки из Лондон разказваме истории за Лондон, британската култура и българи във Великобритания с вълнуващи проекти. Текстовете от сайта ни ще идват до вас, ако следвате страницата ни във Фейсбук.
* * *
Този текст, както и останалите текстове на сайта, са защитени от авторското право. Ако искате да използвате текста и снимките, трябва да поискате разрешение за това. Пишете на нашият имейл. Ние вероятно ще ви дадем разрешение, при условие, че изпълнявате правилата за цитиране на източника и авторите, съгласно българското и международно право.
За ваше удобство използваме "бисквитки". За повече информация прочетете Правилата за лични данни и бисквитки.