Другото лице на Ерик Клептън

Clapton

На 30 март  1945 г. е роден Ерик Клептън - противоречива фигура, заради неговата подкрепа за консервативния член на Британския парламент Инок Пауъл (Enoch Powell), който става популярен през 1968 г. с реч, в която се обявява срещу имиграцията във Великобритания.

Използваме годишнината на Ерик Клептън, за да разкажем една истинска история от Великобритания, тъй като виждаме много общи неща между нея и сегашната ситуацията в България. Историята от Великобритания дава надежда, че хората могат да победят страха, подхранван от политици и медии, и да се справят с расизма.

През 1948 г. жителите на страните от Британската общност получават право да станат британски граждани, както и право да се преместят да живеят във Великобритания. Много карибци се възползват от тази възможност. Те са привлечени от кампания за набиране на работници във Великобритания, която след войната изпитва недостиг на мъже в заводите.

През следващите две десетилетия не само карибци, а и други жители на страни от Британската общност се преместват във Великобритания, много от тях - в резултат на края на колониализма.

Пристигането на мигранти във Великобритания е съпроводено с недоволство и страх от британците. Някои политици се възползват от това. Един от тях е Инок Пауъл, член на парламента от Консервативната партия.

През 1968 г. той е министър на отбраната в сянка, тъй като неговата партия е в опозиция. През тази година в Паламента се гласува закон срещу дискриминацията, който е една от мерките за борба срещу расизма в страната.

По време на събрание на Консервативната партия в Бирмингам Инок Пауъл държи реч, в която разказва за разговор с негов избирател, работник, който му казал, че ако има пари ще напусне страната, тъй като не вижда бъдеще в нея. Пауъл казва, че избирателят му счита, че след 10 години чернокожите ще управляват белите британци. Политикът продължава с атака срещу анти-дискриминационния закон, тъй като смята, че той ще бъде използват за дискриминация срещу местното население на Великобритания. Според него имиграцията ще има трагични последствия.

Класик по образование – преди да влезе в политиката, Пауъл е бил професор по старогръцки – Пауъл казва, че подобно на римляните той вижда "реката Тибър потънала в кръв". Заради това сравнение речта му става известна като Rivers of Blood speech (Речта за кървавите реки).

В отговор на речта Пауъл е наказан от своята партия и губи позицията си на министър на отбраната в сянка.

Той обаче става още по-популярен. Проучване на общественото мнение след речта показва, че 74% от британците споделят мнението му. Някои анализатори обясняват победата на Консервативната партия на изборите през 1970 г. като резултат от речта на Пауъл.

През 1976 г. по време на свой концерт в Бирмингам Ерик Клептън е пиян. От сцената популярният изпълнител казва, че Великобритания се е препълнила от имигранти и призовава хората да гласуват за Пауъл, за да спрат превръщането на страната в “черна колония”.

Изказването на Клептън против чернокожите въобще не се връзва с факта, че той е станал известен благодарение на блуса, който е музика на чернокожите и изпълнява песни на известни чернокожи музиканти като Боб Марли.

Като реакция на коментара на Клептън музиканти във Великобритания се обединяват и създават движението Rock Against Racism (Рок срещу расизма).

Предсказанията на Пауъл не се сбъдват. Днес неговите думи изглеждат нелепо и не се подкрепят от повечето британци.

Застанете срещу всеки, който се опитва да внушава страх в България, като споделите тази история.

 
Enoch_Powell_6_Allan_Warren



* * *
На нашия сайт Разходки из Лондон разказваме истории за Лондон, британската култура и българи във Великобритания с вълнуващи проекти. Текстовете от сайта ни ще идват до вас, ако следвате страницата ни във Фейсбук.
* * *
Този текст, както и останалите текстове на сайта, са защитени от авторското право. Ако искате да използвате текста и снимките, трябва да поискате разрешение за това. Пишете на нашият имейл. Ние вероятно ще ви дадем разрешение, при условие, че изпълнявате правилата за цитиране на източника и авторите, съгласно българското и международно право.
За ваше удобство използваме "бисквитки". За повече информация прочетете Правилата за лични данни и бисквитки.