Георги Господинов: едно пътуващо стихотворение

Тук, в географията на стиха кръвта чертае фигура – от световния град до порцелана на мивката в училище. Можем да проследим червената нишка, която човешки и негероически свързва места. Когато преди време помолих Георги Господинов да даде стихотворение, ама да е като за Лондонските поетически разходки, той отвърна: „Пращам едно пътуващо стихотворение, започващо с града.“  А то не е за слаби капиляри.

ellie-ivanova

 

Слаби капиляри

Кървял съм в Лондон, Ямбол и Париж, кървял съм в Истанбул като заклан, подпрян на някакъв дувар следобед, кървял съм глупаво в Манхатън от Трето авеню до Сентрал парк, затиснал ноздрите си с пръсти, преглъщах, зяпайки нагоре, кървял съм на литературно четене, във влака за Коимбра също (бе адска жега), пролял съм кръв в Нормандия без капка героизъм, в Берлин край Шпрее до театъра на Брехт съвсем по Станиславски... Кървял съм кротко всяка седмица на мивката в училище, червено върху порцеланово... Със толкова пролята кръв би трябвало да съм умрял би трябвало да съм герой, а аз – преди да ме ударят, а аз – тъй блед с памук в носа, унил трагизъм –

слаби капиляри...

Георги Господинов Из „Там, където не сме“ (Жанет 45, 2016)

 

Георги Господинов (1968, Ямбол) е поет, прозаик, драматург, литературен изследовател. Много от работите му са познати на международната читателска публика. Дебютният му „Естествен роман“ (1999) е преведен на 23 езика. В рецензия в Нойе Цюрихе Цайтунг за романа „Физика на тъгата“ (2012, Жанет 45) Андреас Брайтенщайн отрежда на Георги Господинов място в челната лига на най-добрите европейски писатели. Автор на стихосбирките „Лапидариум“ (1992), „Черешата на един народ“ (1996, 1998, 2003), „Писма до Гаустин“ (2003), „Балади и разпади“ (2007), „Там, където не сме“ (2016). Живее в София.

Снимка: Ели Иванова

Материала подготви Петя Хайнрих

 

Рубриката се осъществява със съдействието на сп. НО ПОЕЗИЯ.

Прочетете също какво Георги Господинов казва за Лондон.



* * *
На нашия сайт Разходки из Лондон разказваме истории за Лондон, британската култура и българи във Великобритания с вълнуващи проекти. Текстовете от сайта ни ще идват до вас, ако следвате страницата ни във Фейсбук.
* * *
Този текст, както и останалите текстове на сайта, са защитени от авторското право. Ако искате да използвате текста и снимките, трябва да поискате разрешение за това. Пишете на нашият имейл. Ние вероятно ще ви дадем разрешение, при условие, че изпълнявате правилата за цитиране на източника и авторите, съгласно българското и международно право.
За ваше удобство използваме "бисквитки". За повече информация прочетете Правилата за лични данни и бисквитки.