"Горящата гъдулка" се представя пред лондонска публика

Gadulkа
За какво се разказва в постановката Гъдулката? В пиесата “Гъдулката” на Райко Байчев се разказва за един гъдулар, който осъзнава, че живота, който води не му е присъщ. И като всеки един човек се опитва да намери причината за това. Гъдуларят разказва за своя инструмент - гъдулката и за връзката си с нея. С много хумор и сарказъм разкрива стъпка по стъпка своите наблюдения и анализи върху предназначението и функцията на гъдулката във фолклорния оркестър. Тя е основата на оркестъра. За съжаление хората не обръщат особено внимание на основите и пренебрегват значимостта на гъдулката. В разказа си гъдуларят осъзнава приликите между себе си и нея. Той ни повежда на пътешествие през всекидневните ни колебания и страхове. Разкрива ни една остроумна и тъжна история за основите, който сякаш никой не забелязва и сякаш на никого не са нужни, но в момента, в който изчезнат, сякаш и ние самите изчезваме… Какво те привлича в текста? При първия прочит на пиесата осъзнах, че това е текст, върху който бих работил с голямо удоволствие. Текста е много динамичен, емоционален и Райко Байчев умело е успял да преплете хумор и трагедия, което е адски благотворно за един актьор. Също така, аз имам много лично отношение към пиесата – прадядо ми е бил гъдулар, а прабаба ми - е един от основателите на театъра в Стара Загора. За мен работата над "Гъдулката" беше като да видя света през погледа на моите прабаба и дядо. За кого е предназначена постановката? Моето мнение е, че когато правиш театър, той трябва да има широка насоченост, да достига до колкото се може повече хора, да ги вълнува. Питър Брук казва, че театъра трябва да влезе във вълнуващ диалог със зрителите. С режисьора Милена Анева така и градихме представлението, че зрителите да могат да вземат нещо за себе. Нещо, което да ги вълнува, да ги кара да мислят, да говорят за това и в този процес да осъзнаят нови неща за себе си, което ме кара да мисля, че “Гъдулката“, а и театъра като цяло, е за любопитните. Каква е твоята творческа автобиография? Завърших Актьорско майсторство в класа на Венци Кисьов в Югозападния университет „Неофит Рилски“. След дипломирането 2 години бях част от трупата на Габровския театър „Рачо Стоянов“. Дойдох в Англия да уча Режисура и завърших Университета във Фалмут със специалност Режисура за Пърформанс. В театъра съм участвал в постановки на Шекспир, Константин Илиев, Жорди Галсеран, Мирослав Мрожек и сега Райко Байчев. Имам участия в късометражни филми и реклами тук и в България. Последния ми проект “Гъдулката” е представление което инициирах сам и в момента се опитвам да го представям в Лондон и в България.
Gadulka_eyes
Какво правиш в Лондон? В момента търся подходяща платформа за Гъдулката за да може представлението да се види от повече хора. Паралелно с това работя с агент за намиране на нови проекти в театъра, киното, рекламата. Също така имам агенция за детски партита. Правя  магическо шоу за деца, моделиране на балони, татуировки, рисуване на лица различни игри с клоун или с героите на Дисни. Какви са мечтите ти за представлението другата седмица? Иска ми се публиката да го разбере. Това е много важно за един творец – да бъде разбран. Какво трябва да знаем за инструмента гъдулка?  За нея трябва да се знае, че: „може да изживееш живота си пълноценно, без изобщо да узнаваш що за инструмент е гъдулката.“ - цитат от "Гъдулката" . Това и всичко останало, което трябва да се знае за нея, Райко Байчев го е казал в пиесата.
Gadulka_Head
Какво трябва да знаем за сцената, на която ще са представленията другата седмица? Drayton Arms Theatre е един от театрите в Лондон, познати като пъб-театри. Театърът цели да предоставя на своята публика разнообразна програма и най-вече "двуезични" представления (представления, които се играят на английски и на друг чужд за англичаните език), каквото е "Гъдулката", в този случай с нейния български вариант. В Лондон такава практика доколкото знам има само в Barbican Centre London. Така че с Drayton Arms Theatre местата за чуждестранен театър са две. На кого искаш да благодариш за представленията и защо? Бих искал да благодаря на всички свързани по някакъв начин с проекта, които отделиха време и усилия и ме подкрепяха, а и все още подкрепят, в реализирането на спектакъла “Гъдулката”. Благодаря ви!  Предстоящи представления: Дати: от 14-ти до 18-ти юни, вторник - събота (представленията на 14-ти юни, вторник и 15-ти юни, сряда са на български език с английски субтитри. На 16-ти юни, четвъртък, 17-ти юни, петък и 18-ти юни, събота, представленията ще бъдат на английски език) Начало: 20 часа Място: The Drayton Arms Theatre, 153 Old Brompton Road, South Kensington, London, SW5 0LJ Транспорт: Glouster Road Tube station (7 минути) | South Kensington Tube station (10 минути)| West Brompton Overground station (12 минути) Билети могат да се закупят от линковете: http://gadulka.net/book https://www.ticketsource.co.uk/gadulka   С код IAMBULGARIANTOO зрителите могат да закупят билет за £8, също така към билета могат да запазят безплатен купон, с който получават 20% отстъпка за вечерта в пъба Drayton Arms   Ако искате да сте в крак с предстоящите представления на Гъдулката, харесайте фейсбук страницата: Линк към Фейсбук страницата: https://www.facebook.com/gadulkata/ Линк към сайта: http://gadulka.net/ Допълнителна информация: На 30-ти юни “Гъдулката” ще има премиера в България в театър “Сълза и Смях” През октомври  “Гъдулката” ще се играе в рамките на Лондонския фестивал Clapham Fringe
Gadulka_eyes


* * *
На нашия сайт Разходки из Лондон разказваме истории за Лондон, британската култура и българи във Великобритания с вълнуващи проекти. Текстовете от сайта ни ще идват до вас, ако следвате страницата ни във Фейсбук.
* * *
Този текст, както и останалите текстове на сайта, са защитени от авторското право. Ако искате да използвате текста и снимките, трябва да поискате разрешение за това. Пишете на нашият имейл. Ние вероятно ще ви дадем разрешение, при условие, че изпълнявате правилата за цитиране на източника и авторите, съгласно българското и международно право.
За ваше удобство използваме "бисквитки". За повече информация прочетете Правилата за лични данни и бисквитки.