Две стихотворения от Александра Христова

Хайде да бъдем за малко несериозни в сериозното! Ето така: първото стихотворение е... медитативен плод, или деконструкция на праскова. А после задръжте дъх, пълен с удоволствието от прочетеното, и се втурнете да поливате словото в градината на втория поетико-прозаичен текст.

Александра Христова експериментира и играе в писането, напълно в духа на НО ПОЕЗИЯ; тя споделя: „Може би не бива да казвам, но написах втория текст докато бях на работа, работех с деца. Беше пролет и в двора едно момче мъкнеше кофа с дъждовна вода и ми заяви, че ще полива някакво растение. Видях, че се насочва към саксиите, в които имаше забучени всякакви други неща, но не и растения. И все пак единственото такова беше отдавна умряло. Споделих му този факт, а той възрази, че то е живо. Оставих го да прави каквото е решил.“

foto_VesselaKucheva

 

1.

.П.ознавах

.Р.евностен

.А.скет

.С.ключил

.К.рака

.О.коло

.В.енерините

.А.покрифи

(Публикувано в бр. 5 на НО ПОЕЗИЯ)

2.

След дъжда градинарят с бавни стъпки се отправя към дъното на градината, където в една счупена саксия стърчи малко голо дръвче. Наоколо всичко тъне в зеленина, само то не се е разлистило, защото отдавна е изсъхнало. Никой не помни от колко години то стои там, освен градинарят, защото това е неговото любимо растение. Когато е бил на 5 години, го е засадил, но то не се е хванало. Въпреки това той продължил да го полива, защото вярвал, че е живо. Бил толкова загрижен за дръвчето, че веднъж, след като валяло почти цял ден проливен дъжд и той не можел да излезе навън, едвам дочакал тревожно пред прозореца да види как никакви капки не вълнуват локвите наоколо, за да се втурне с детската си кофичка, напълнена с вода и да полее дръвчето. Мислел си, че то ще умре, ако не се грижи за него всеки ден. Трябвало да мине време, докато проумее, че дървото не е живо. Денят, в който го разбрал, бил също дъждовен. Той дълго стоял подтиснат в стаята си и от мъка този ден не отишъл да полее дръвчето. Но в същия този ден взел решението да стане най-изкусния градинар (или поне никога да не спре да обича растенията, да се грижи за тях и да не спира да ги изучава; което горе-долу е същото като да си най-изкусния в нещо). Оттогава всеки ден, дори след дъжд, той отива с детската си кофичка до дъното на градината. И прошепва, изливайки водата: "Благодаря".

(Публикувано в бр. 6 на НО ПОЕЗИЯ)

 

Александра Христова

Александра Христова (1988) е завършила философия в СУ „Св. Климент Охридски“. Не обича биографичните бележки. Но такива апофатични изказвания не говорят много за човека. Затова ето една кратка:

Когато била малка тя обичала да казва „Първо едното и първо другото“. Сега, въпреки че вече не говори по този начин, тя все още смята горното за добра мисъл. Понякога обаче следването на тази мисъл не довежда до нищо.

 

Снимка: Весела Кучева

Материала подготви Петя Хайнрих

Рубриката се осъществява със съдействието на сп. НО ПОЕЗИЯ

Прочетете също какво Александра Христова казва за Лондон



* * *
На нашия сайт Разходки из Лондон разказваме истории за Лондон, британската култура и българи във Великобритания с вълнуващи проекти. Текстовете от сайта ни ще идват до вас, ако следвате страницата ни във Фейсбук.
* * *
Този текст, както и останалите текстове на сайта, са защитени от авторското право. Ако искате да използвате текста и снимките, трябва да поискате разрешение за това. Пишете на нашият имейл. Ние вероятно ще ви дадем разрешение, при условие, че изпълнявате правилата за цитиране на източника и авторите, съгласно българското и международно право.
За ваше удобство използваме "бисквитки". За повече информация прочетете Правилата за лични данни и бисквитки.