Кампания: Електронното гласуване ще засили гласа на българите в чужбина

На 25 октомври 2015 г. ще се проведе национален референдум, на който ще можем да гласуваме по въпроса: "Подкрепяте ли да може да се гласува дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?".

Този въпрос може да има два отговора - да или против.

Според изискванията на Централната избирателна комисия (ЦИК) всяка от страните трябва да има свои застъпници. Симпатизантите на отговора ДА учредиха инициативен комитет, който се казва "Гласувай без граници".

За да бъде регистриран в ЦИК са нужни 2500 подписа. Те трябва да бъдат събрани до 14 септември, когато изтича срокът за регистрация.

Нашият проект Разходки из Лондон подкрепя електронното гласуване, защото българските граждани зад граница ще имат по-лесен достъп до участие в избори и референдуми, без пътуване до малкото на брой избирателни секции, без опашки за гласуване, без писане и унищожаване на хартия и скъпоструващи командировки на служителите на Министерство на външните работи.

Представяме Десислава Христова. Сигурно сте я виждали по време на изборите в Лондон. Като доброволец тя подпомагаше организирането на изборни секции. В Лондон живее от края на 2011 година; работи основно по проекти в неправителствения сектор във Великобритания и в България. Тази година Деси се включи в Инициативен комитет Гласувай без граници в подкрепа на електронното онлайн гласуване на предстоящия референдум на 25 октомври 2015 г., когато за първи път българските граждани в чужбина ще имат право да гласуват на референдум и в секции извън посолствата и консулствата.

Деси е приятел на нашия проект Разходки из Лондон, затова я помолихме да разкаже за своите проекти и за електронното гласуване.

desyhristova4-001

Участваш в различни граждански инициативи. За теб думата "активист" положително или отрицателно значение има? За мен думата "активист" има най-вече положително значение. Смятам, че всеки човек има кауза близка до сърцето, която му дава повече от това, което би намерил в работата си, например - сигурност, рутина, средства и т.н. Разбира се, идеалният вариант би бил работата да е и кауза, но това невинаги е възможно. За мен активист е всеки, за когото желанието да промени нещата към по-добро е начин на живот (колкото и относителни да са категориите добро и лошо).

Кои са гражданските активисти в световен мащаб, от които се впечатляваш? По принцип се впечатлявам най-много от ентусиазма и отдадеността на отделния обикновен човек, който дава дори малко време в полза на важна обществена кауза - било то защита на правата на човека, особено в диктаторски режими, свободата на словото, правото на гласуване, на сдружаване или в отстояването на демократични ценности. Мога да изброя много имена и бих казала, че се вдъхновявам от всеки, който е имал смелостта да застане с името си зад важна кауза като Ганди, като Мартин Лутър Кинг, като суфражистките (за избирателни права на жените), като активистите на ЛГБТ общността, защитниците на околната среда. За мен всяко действие с положителен заряд е важно и носи промяна. Любима история ми е за морската звезда и смятам, че всяко усилие си заслужава, дори да помогне съвсем малко.

Всеки активист има мисия, например Махатма Ганди е искал да създаде независима Индия. Каква е твоята мисия? Не знам дали мога да формулирам това, което правя точно като "мисия". Искам да мисля, че мога по някакъв начин да помагам на хората. Ангажиментът ми с изборите стана случайно, но определено го смятам за важна за мен кауза, защото вярвам, че възможността да упражниш правото си на глас е важна стъпка от това, което ни прави граждани. Ако трябва да формулирам по-обща мисия, тя би била нещо като честни и достъпни избори и гражданско образование. Те са свързани и се отнасят именно до това как ставаме граждани, независимо дали сме в България или някъде по света.

Ако живееше във Великобритания преди 40 години каква мисия щеше да имаш? От това, което знам, предполагам че би било за правата на жените и на ЛГБТ общността. Със сигурност и за присъединяването към ЕС, което долу-горе тогава се случва.

Познаваш живота на българите в Лондон. Какви са техните основни проблеми като общност и с кои от тях би се заела? Най-общо е интеграцията на различни нива - език, социален живот, ориентация, намиране на работа, уреждане на различни документи за осигурителен номер, за намиране на счетоводител, за регистрация като самоосигуряващ се. Смятам, че Разходки из Лондон много помага и набира все повече скорост и то в различни насоки. Аз бих помагала в организиране на безплатни езикови курсове, ориентация, както и при организиране на посещения на различни места за културен и социален живот.

Сега си ангажирана с въвеждането на електронното гласуване, как, според теб, младите хора възприемат идеята да може да се гласува дистанционно? В момента съм част от Инициативен комитет, който иска да се регистрира, за да може да участва равнопоставено в кампанията за предстоящия референдум в подкрепа на електронното онлайн гласуване. Лично аз смятам, че

онлайн гласуване би улеснило и направило по-достъпно за всички гласуването. Особено важно е за хората в чужбина, където секциите често се оказват недостатъчни и се чака на опашки.

Смятам, че улесненият достъп би ангажирал повече хора и това е особено важно за младите, които са в движение, пътуват много, учат и работят на различни места.

Изборите в чужбина и по-специално в Лондон и Великобритания ме намериха сами през 2011 г. и особено през 2013 г., когато имаше само 2 секции на парламентарните избори в Лондон. Сега по първоначални данни ще има поне 12 секции за референдума за електронното дистанционно (онлайн) гласуване, което ни засяга пряко, за да не се налага да висим по опашки, когато искаме да гласуваме. Силно се надявам повече хора да гласуват на референдума и да може този въпрос да получи заслуженото внимание и дискусия.

Как може да се популяризира идеята за електронно гласуване в Лондон? Освен чрез онлайн форуми и канали, съобщения и медии, може да се популязира чрез тематични събития и дискусии. Може да се помисли да се направят няколко събития по темата, които да са с различни експерти, които биха могли да отговорят на важни въпроси по време на кампанията.



* * *
На нашия сайт Разходки из Лондон разказваме истории за Лондон, британската култура и българи във Великобритания с вълнуващи проекти. Текстовете от сайта ни ще идват до вас, ако следвате страницата ни във Фейсбук.
* * *
Този текст, както и останалите текстове на сайта, са защитени от авторското право. Ако искате да използвате текста и снимките, трябва да поискате разрешение за това. Пишете на нашият имейл. Ние вероятно ще ви дадем разрешение, при условие, че изпълнявате правилата за цитиране на източника и авторите, съгласно българското и международно право.
За ваше удобство използваме "бисквитки". За повече информация прочетете Правилата за лични данни и бисквитки.