Кампания: Какво трябва да знаем за организацията на предстоящите избори?

desi hristova

Снимка: Михаела Живкова

 

Десислава Христова e доброволец в организирането на изборни секции извън България. Тя подпомага процеса по разкриване на избирателни секции извън посолствата и консулствата. Деси е приятел на нашия проект Разходки из Лондон, затова я помолихме да ни разкаже за предстоящите избори за президент на България и национален референдум.

Предстоят отново избори тази есен. Какво трябва да знаят българите, живеещи в чужбина и по-специално в Лондон?

Отново предстоят избори, но този път по малко по-различни правила. С приетите промени от тази година, откриването на секции в чужбина е малко по-различно. Важно е да се знае, че няма автоматични секции (освен в посолствата и консулствата). За да се открие секция извън посолството в Лондон задължително трябва да се съберат поне 60 заявления. Също така има ограничение на броя на секции, който може да се открива за една държава - 35 секции. Това означава, че дори да се съберат заявления за повече секции законът няма да разреши.

Как протича кампанията за събиране на заявления до момента? Какви са сроковете?

На 14 септември вечерта започна кампанията за събиране на заявления за секции извън страната за предстоящите президентски избори и националния референдум.

Срокът за подаване на заявления е 11 октомври 2016 до 24:00 часа българско време.

За последните дни картината изглежда така:

Общият брой на заявленията е над 10 300, което е повече от подадените за парламентарните избори 2014. Около 25% от тези заявления са подадени за секции във Великобритания.

Най-много заявления са подадени във Великобритания - над 2600 за 94 места. Следва Германия с над 1600. Във Великобритания вече има 20 сигурни секции. Може да се види картината на активността и на местата, където са събрани заявления на графиките по-долу от блога на Боян Юруков.

2016

Активност на подаване на заявления извън страната

Източник: блогът на Боян Юруков. Там може да следите в реално време каква е ситуацията с подаването на заявления: https://glasuvam.org/cik/

2016-data

Места със секции и подадени заявления във Великобритания

Оказва се, че българските граждани във Великобритания са най-активни в тази кампания. А какво е добре да знаят?

Хубаво е преди да подадат заявление да видят на кои места в близост до тях има шанс да се отвори секция. Това важни особено за Лондон, където има най-сериозно струпване на хора при гласуването и е добре да има секции на повече места. Затова вижте къде в близост има вече подадени заявления и къде има потенциал да минат 60 заявления.

Ако имат възможност да се включат в организирането на секция с намиране на помещение (по възможност безплатно) или да участват в секционна комисия, това би подпомогнало процеса. Участието на местната българска общност в организирането на изборите е изключително важно при едно посолство за цяла Великобритания. Всяка помощ е от значение.

Отново напомням, че има ограничение от 35 секции и наистина трябва да се мисли стратегически, за да няма разочаровани.

Друго важно, което е добре да се знае, е че ако мислите да пътувате до България е по-добре да не подавате заявление, защото с подаването на заявление ви изключват от избирателните списъци в страната за тези избори. От друга страна, ако не подадете заявление, може да гласувате като в деня на изборите се попълва декларация, че няма да гласувате на друго място.

Подаването на заявление е първата стъпка. По-долу е описано накратко и отнема 5 минути.

2016-plakat

Повече информация може да получите на:

Фейсбук: https://www.facebook.com/Bgizborivchuzhina/

Инициативи за България: https://news-bg-abroad.com/

Блог на Боян Юруков: https://glasuvam.org/cik/

Съобщение до моя личен фб профил: https://www.facebook.com/dessihrist



* * *
На нашия сайт Разходки из Лондон разказваме истории за Лондон, британската култура и българи във Великобритания с вълнуващи проекти. Текстовете от сайта ни ще идват до вас, ако следвате страницата ни във Фейсбук.
* * *
Този текст, както и останалите текстове на сайта, са защитени от авторското право. Ако искате да използвате текста и снимките, трябва да поискате разрешение за това. Пишете на нашият имейл. Ние вероятно ще ви дадем разрешение, при условие, че изпълнявате правилата за цитиране на източника и авторите, съгласно българското и международно право.
За ваше удобство използваме "бисквитки". За повече информация прочетете Правилата за лични данни и бисквитки.