Пет разяснения и три кратки стихотворения от Никита Нанков

N.Nankov_Levorychen_ogledalen_avtoportret_ot_2000_g[1]

N.Nankov_Levorychen_ogledalen_avtoportret_ot_2000_g[1]

"Леворъчен огледален автопортрет от 2000 г."

Кратка творческа биография на Никита Нанков

Никита Нанков е най-неиздаваният български автор. Написал е множество романи, между които и „Дон Кихот“, „Братя Карамазови“ и „Вълшебната планина“. Те са издадени в чужбина съответно на испански, руски и немски, но не и в родината му – което е направо недопустимо в една европейска цивилизована страна.

***

Какво е Лондон за Никита Нанков? 

Навършил-ненавършил три годинки, малкият Никитка започва да проявявя изключителен интерес към географията. Забелязал огромния му талант, баща му се захваща да му обяснява приликите и разликите между остров и полуостров. Великобритания е остров, а Италия е полуостров, сочи на картата бащата. Оттогава, та и до ден днешен Лондон за Никита Нанков е нещо като Рим с ботуш, а Рим – Лондон на бос крак.

***

Как бе написано „London–Heathrow (Toilets)“?

Д-р Никита Нанков, международно известен лингвист, непрестанно лети по международни симпозиуми. От набитото му професионално око не убягва факта, че по всички световни летища надписите са на съответния местен език и на английски. Единствено на лондонското летище Heathrow надписите са само и единствено на местния език. Д-р Нанков написва доклад, озаглавен „London–Heathrow (Toilets)“, в който предлага станалото вече класическо семиотично и социолингвистично обяснения на този шокиращ факт.

***

Как бе написана поемата „CV TV“?

Първоначално „CV TV“ е наративна поема от 297 000 стиха, една истинска многотомна енциклопедия на световните медии и поетичните похвати от древността до днес, в която с безгранична фантазия и съвършено майсторство се представят основните екзистенциални проблеми. Никита Нанков, поет перфекционист, работи по поемата цели 36 години и четири месеца – допълва, задрасква, проучва историята на медиите и поезията, щудира различни философски системи и създава 63 варианта на творбата. Шедьовърът „CV TV“ е плод на едно титанично усилие за тотален синтез.

***

Как бе написано стихотворението в проза „Социолингвистика“?

По чисто недоразумение – големият поет Никита Нанков изследва вътрешния си мир, човъркайки в носа си, но вместо за пипета се получава стихотворение за уши... Литературознанието продължава да търси ключ към тази биографично-творческа загадка.

Разяснения: Никита Нанков

Nikita_Nankov[1]
 

London–Heathrow

(Toilets)

Mozart, Symphony No.41 in C, K.551 Jupiter: Andante cantabile (instead of toilet paper).

22 August—11 September 2015

***

 CV

TV

22 февруари 2013 г. 

***

Социолингвистика

На български се казва „ушна кал“, а на английски – “earwax” (ушен восък). Социолингвистичното обяснениe на тези факти се състои в това, че до средата на XX в. в България не е имало асфалтирани пътища, докато по същото време Великобритания, Съединените щати, Канада и Австралия са били страни със силно развито пчеларство.

28 декември 2013 г. 

Никита Нанков („London–Heathrow (Toilets)“ и „Социолингвистика“ са публикувани в бр. 6 на НО ПОЕЗИЯ, а „CV TV“ — в бр. 3)

Рисунката и снимката са на Никита Нанков

Материала подготви Петя Хайнрих

Рубриката се осъществява със съдействието на сп. НО ПОЕЗИЯ.



* * *
На нашия сайт Разходки из Лондон разказваме истории за Лондон, британската култура и българи във Великобритания с вълнуващи проекти. Текстовете от сайта ни ще идват до вас, ако следвате страницата ни във Фейсбук.
* * *
Този текст, както и останалите текстове на сайта, са защитени от авторското право. Ако искате да използвате текста и снимките, трябва да поискате разрешение за това. Пишете на нашият имейл. Ние вероятно ще ви дадем разрешение, при условие, че изпълнявате правилата за цитиране на източника и авторите, съгласно българското и международно право.
За ваше удобство използваме "бисквитки". За повече информация прочетете Правилата за лични данни и бисквитки.