Залата с най-добра акустика в Лондон

Wigmore_Hall

Wigmore Hall - една от най-известните зали за камерна музика в Лондон, има интересна история:

В началото се е наричала Bechstein Hall, защото е била собственост на немския производител на пиана Карл Бехщайн Пианофортефабрик. Фирменият магазин на Carl Bechstein се намирал точно до новопостроената зала и така имал шанс да демонстрира звука на пианата, които произвежда. Залата е открита през 1901 г. Карл Бехщайн построил подобни зали и в Санкт Петербург и Париж. Създадена е по идея на британския архитект Томас Едуард Колкут, проектирал също хотел Савой и театър Палас, намиращ се на Кеймбридж Съркъс (първоначално там се е помещавала Кралската английска опера). По време на Първата световна война антигерманските настроения във Великобритания довели до изземване на имуществото на немците, живеещи на Острова, след приемането от Парламента на Enemy Amendment Act през 1916 г. Уигмор Хол е продадена на търг, спечелен от Debenhams, за 56 500 паунда, при реална цена от £100 000. През 1917 г. е преименувана на Wigmore Hall. Счита се, че акустиката в залата е една от най-добрите за класическа музика в Европа. Залата има 545 места. През 2005 г. Уигмор Хол Тръст плаща £3 млн. паунда за наем на собствениците на земята, върху която се намира залата, за да я ползва през следващите 300 години. В залата са свирили много известни музиканти, като Пабло Сарасате, Артур Рубинщайн, Камий Сен-Санс, както и не малко български музиканти, сред които Деница Лафчиева, Веселина Чакърова, Иво Станков, Веселин Станев... Ние се гордеем, че познаваме лично един от тях и това е пианистът Иво Върбанов.

За Иво Върбанов разказваме в сайта Дневник: Разходки из Лондон: Музикален посланик на България

Снимка: By Russ London -- (Russ London) - Own work, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7912917



* * *
На нашия сайт Разходки из Лондон разказваме истории за Лондон, британската култура и българи във Великобритания с вълнуващи проекти. Текстовете от сайта ни ще идват до вас, ако следвате страницата ни във Фейсбук.
* * *
Този текст, както и останалите текстове на сайта, са защитени от авторското право. Ако искате да използвате текста и снимките, трябва да поискате разрешение за това. Пишете на нашият имейл. Ние вероятно ще ви дадем разрешение, при условие, че изпълнявате правилата за цитиране на източника и авторите, съгласно българското и международно право.
За ваше удобство използваме "бисквитки". За повече информация прочетете Правилата за лични данни и бисквитки.