Особености на британската полиция

Открийте по-долу разликите между британската и българската полиции:

  • Във Великобритания полицаите са служители на обществото, а не на държавата. Общественият характер на полицията е видим от финансирането - макар правителството да отделя средства за полицията, полицията се финансира от общините. Друга обществена черта на полицията, е че
  • Английските полицейски комисари, начало на полицейските служби в районите, се избират от жителите на района. (Лондон и Манчестър са изключение – в тях полицейските комисари се назначават от кметовете.)
  • Приоритетите на английските полицейски служби по район се определят от ситуацията в района и нуждите на жителите му.
  • Накрая, английските полицаи се отчитат не на началници в Лондон, а на жителите в районите. 
  • Британците търсят полицията за решаване на всякакви проблеми: Пример: съседите се карат и съпругът заплашва съпругата с бой. Аз бях готов да отида да видя какво става. Но другите съседи казаха, че полицията има правомощия да се намесва при конфликти. Те се обадиха на полицията. След малко полицаите дойдоха и малко по-късно видяхме как отведоха съпруга.
  • Във всеки район има Community Support Officers. Това са граждани, които патрулират в кварталите в помощ на полицията.
  • Във Великобритания жените полицаи са 28% от полицейските служители. Най-често жените полицаи са патрулиращи (а не в офис) и в екип с мъж полицай. Изследване показва, че с присъствието си жените полицаи дават спокойствие както на гражданите, така и на мъжете полицаи.
  • Ако нарушавате обществения ред английските полицаи мога да издадат акт, наречен ASBO (anti-social behavior order). За разлика от България,  няколко такива акта водят до наказателна отговорност. (Например, ако вдигате редовно шум през нощта, въпреки издадени полицейски актове, може да бъдете осъден.)
  • Британските полицаи не са въоръжени. (Въоръжени са само специални части, които при нужда могат да патрулират). Освен това използването на оръжие от полицията е забележително рядко в Обединеното кралство. Например, през 2016 г. полицията е употребила оръжие само 7 пъти.
  • Вместо оръжие британските полицаи ползват електическошокови устройства (tasers). През 2016 г. полицаите са използвали 11 хиляди пъти такива устройства.
  • Накрая, всички английски полицаи имат видео камери на униформите си (body cameras). Това означава, че взаимодействието между полицаи и граждани се заснема. Въвеждането на тези видео камери е довело до намаляване на жалбите срещу полицията с 93%.

 

 

Този текст беше част от онлайн разговора за британската полиция, съдилища и затвори, който проведохме на 15 август. Това беше първият разговор от новата ни поредица за британското общество и култура.

На горната снимка са участници в групата за разходки преди да посетят офиса на лондонската полиция през 2018 г. Полицията е отворена за връзки с различни общности в града и посещението беше първото на живеещи в Лондон българи с лондонски полицаи.

 

Автор: Бойко Боев

 



* * *
На нашия сайт Разходки из Лондон разказваме истории за Лондон, британската култура и българи във Великобритания с вълнуващи проекти. Текстовете от сайта ни ще идват до вас, ако следвате страницата ни във Фейсбук.
* * *
Този текст, както и останалите текстове на сайта, са защитени от авторското право. Ако искате да използвате текста и снимките, трябва да поискате разрешение за това. Пишете на нашият имейл. Ние вероятно ще ви дадем разрешение, при условие, че изпълнявате правилата за цитиране на източника и авторите, съгласно българското и международно право.
За ваше удобство използваме "бисквитки". За повече информация прочетете Правилата за лични данни и бисквитки.